Lenochodi nejsou líní, jsou jen velice opatrní. Lenochod je pomalý jelikož v pralesích Střední a Jižní Ameriky není zas tak moc divokých šelem tak nemusí být tak rychlý a ostražitý jako někde jinde.
A i když byl jeho dávný předek hodně veliký, rychlý, chodil po dvou nohách a držel se většinou při zemi, tak dnešní lenochod jak ho známe je pomalý, malý, chodí po čtyřech a drží se většinou na stromech hlavou dolu. To znamená že po svém dávném předkovi nic nezdědil.
Lenochodi mají velice zvláštní srst, která jim roste od břicha dolu. Protože tráví většinu života hlavou dolu. A mají hrubou srst se zvláštní strunkou, která
zajišťuje, že na ní rostou řasy a dodává jí nazelenalou barvu která ho maskuje mezi listím.
Lenochodi se liší počtem krčních obratlů. Každý savec jich má sedm, ale dvouprstý Lenochod Krátkokrký jich má jen šest, zatímco Lenochod Tříprstý jech má devět a to mu umožňuje otáčet hlavou až o 200o.
Lenochodi tráví většinu života na stromě a dolů slézají pouze kvůli vylučování, při vylučování na chvíli zavřou oči a nevnímají vůbec okolní svět a proto jich většina zahyne když jsou na zemi.
Lenochodi se dožívají průměrně okolo 20ti let. V americkém institutu Smithsonian National Zoological Park se jeden jedinec dožil až 49 let.
OTÁZKY:
Kde lenochodi žijí?
Jak jim roste srst?
Zdědil něco po svém dávném předkovi?
Kolika let se dožil jedinec lenochoda v americkém institutu?
Simona Štolbová
Zdroje:
Tento článek se mi hodně líbil a byl dlouhý. Odpověď na první otázku: Žije v pralesích Střední a Jižní Ameriky. Jakub Šindler
OdpovědětVymazat